Wojciech Jagielski

Polski dziennikarz, reportażysta i pisarz, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej”.
Zdobywca wielu nagród i autor równie wielu książek o Afryce, Kaukazie, Azji Środkowej i Południowej. Współpracujący wcześniej z PAP i Gazetą Wyborczą, a obecnie z Tygodnikiem Powszechnym.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Jagielski_(ur._1960)

Mateusz Piesiak

Niezwykle utalentowany obserwator i fotograf przyrody z Wrocławia. Na Festiwalu zobaczycie jego wyjątkowy pokaz muzyczno-fotograficzny - „Uchwycić nieuchwytne” - który zabierze was w niezwykły świat natury, pełen dźwięków i kolorów. Mateusz zaprezentuje autorskie zdjęcia dzikiej przyrody w formie diaporam, do których zagra muzykę na żywo na pianinie.

Leszek Naziemiec

Przepłynął całą Wisłę wzdłuż i jezioro Titicaca w Ameryce Południowej. Jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął Lodową Milę niedaleko wyspy Spitsbergen w Arktyce. Brał również udział w historycznym wyścigu na 1 km u wybrzeży Antarktydy, w wodzie o temperaturze -1,2 st. C.
Naszym gościem będzie Leszek Naziemiec - fizjoterapeuta i psycholog, a także pasjonat dzikiego pływania.

Romek Puchowski

Wokalista, kompozytor, autor tekstów, gra na gitarze DOBRO, slide, gitarze akustycznej, basowej. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to Delta blues, indie folk, experimental rock. Zainspirowany archetypicznym bluesem od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów. Jego dyskografia liczy sześć pozycji. „Gitarzysta roku” plebiscycie Blues Top 2018.

Wojciech Mura

Wojciech Mura, założyciel społeczości podróżniczej Space for Dream, który na legendarnym jachcie Czarny Diament przepłynął Pacyfik odwiedzając w okresie 15 miesięcy Panamę, San Blas, Wyspy Perłowe, Kostarykę, Wyspę Kokosową, Galapagos, Polinezję Francuską (11 różnych wysp), Królestwo Tonga, Fidżi, Nową Zelandię, Nową Kaledonię, Wyspy Lojalności oraz Australię.

Albert Kwiatkowski

Albert Kwiatkowski: z wykształcenia archeolog i iranista. Od 2004 roku zajmuje się tłumaczeniem literatury perskiej: poezji i prozy. Ma na koncie przekłady takich klasyków jak Rumi, Hafez, Chajjam i wielu innych. Drukiem ukazały się m.in. tłumaczenia baśni perskich (Zloty ptak), Bah Bah! Iran dla dociekliwych - przewodnik dla dzieci po kulturze Iranu, poetycki przekład pierwszej księgi „Masnawi” – najważniejszego mistycznego poematu, jaki wydał świat muzułmański.

Gordiy Starukh

lwowski multiinstrumentalista, który łączy ukraińskie pieśni ludowe z różnymi rodzajami muzyki elektronicznej. Oprócz grania zajmuje się budową lir korbowych, uczestnik ukraińskiej wersji show „the Voice”, były członek zespołu Joryj Kłoc.

Izabela Rutkowska

Podróżniczka z duszą domatorki, ale ostatnio raczej domatorka z duszą podróżniczki. Przez wiele lat pilotowała wycieczki w różne zakątki świata, jak:Rosja, Mongolia, Turcja, Sri Lanka, Jamajka, Namibia, Kazachstan. Szczególnie w Petersburgu i nad Bajkałem zostawiła największy kawałek serca.

Anna Pietraszek

Witamy na naszej stronie eventowej. Znajdziesz tu potrzebne informacje o wszystkich występach - koncertach, spektaklach i wystawach. Śledź nas na bieżąco, aby nic Cię nie ominęło.

Michał Żakowski

Wieloletni dziennikarz radiowy i reporter, znanym długo z Trójki, a ostatnio z Radia 357. Prowadzi tam swoją audycję "Na dachu świata", gdzie opowiada, zaciekawia i tłumaczy jak kręci się ten świat! W zeszłym roku odbył pełną przygód podróż do Afganistanu, by zdać relację jak wygląda kraj przejęty przez Talibów.

Michał Feherpataky

O swojej dawnej podróży lądem do Indii, przez m.in. Iran i Pakistan opowie Michał Feherpataky - politolog, fotograf. Oglądając stare przeźrocza przeniesiemy się w czasie do świata nie tak odległego, a jednak bardzo innego.

Łukasz Skorek

Architekt, muzyk, podróżnik. Odwiedził Birmę przed Szafranową rewolucją; przemierzył stopem Syrię przed wojną domową, w przeddzień pandemii odwiedził wschód Chin, lecz jedną z pierwszych wschodnich wypraw był NIEZAPOMNIANY UKRAIŃSKI KRYM. Wraz z żoną Kasią organizował warsztaty artystyczne dla dzieci m.in. w Ladakhu oraz Kaszmirze.

W wolnej chwili projektuje Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Właśnie kupił sobie Royal Enfield Bullet, o czym opowie na następnej edycji festiwalu.

Janusz Majer

Polski taternik, alpinista, himalaista i podróżnik. Wspinać zaczął się w 1964 roku w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W kolejnych latach odwiedzał także Alpy (m.in. Mont Blanc) i Kaukaz (Elbrus). Wspinał się również w Andach, Yosemite, na Alasce i Antarktydzie. Był organizatorem, kierownikiem lub uczestnikiem kilkunastu wypraw w Himalaje i Karakorum. Człowiek Legenda!!!

Dominik Szmajda

Dominik Szmajda - wyprawy poza szlakiem, który jest polskim prekursorem wypraw packraftowych, na naszym festiwalu opowie o kilku podróżach packraftowych: w Albanii, Kamerunie i Meksyku.

Paweł Kilen

Podróżnik, rowerzysta, żeglarz, wspinacz, kajakarz, instruktor surwiwalu. Absolwent AWF w Warszawie, uczestnik i współorganizator przejścia Łuku Karpat – via Carpatia w 2002 roku.

Patrycja Sasnal

Politolożka, arabistka i filozofka. Od 20 lat podróżuje po państwach arabskich, bada ich politykę i religię. Kieruje badaniami w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i prowadzi akademię migracji w College of Europe. Jest ekspertką Komitetu Doradczego Rady Praw Człowieka ONZ i komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Marcin Walczak

Nasz kolejny gość jest zagadką, podobnie jak tytuł jego wystąpienia. Można powiedzieć tak:
Ma wszelkie predyspozycje do bycia globtroterem – wrodzoną ciekawość, świeżo wyrobiony paszport i skromne wymagania (uśnie byle gdzie).

Dariusz Rosiak

Dziennikarz radiowy i prasowy, reportażysta, autor Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka. Zdobywca nagrody dla najlepszego Dziennikarza Roku 2020 w konkursie Grand Press, a także Podcaster Roku 2020. Cenne dziennikarskie doświadczenia zdobywał we francuskim radio RFI i brytyjskim BBC, przez wiele lat pracował w Polskim Radio i publikował m.in. w Rzeczpospolitej. W radiowej Trójce stworzył i regularnie składał Raport o stanie świata.

Aleksandra Turowska

Aleksandra Turowska -antropolożka kultury i analityczka innowacji z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem badań etnograficznych w Polsce i zagranicą (m.in. w Niemczech i Norwegii). Zachodniopomorzanka i fanka jezior. Od siedmiu lat zajmuje się badaniami rosyjskiej polityki i tożsamości miejskiej w Kazaniu

Malwina Kujawa-Strejk

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze opowie nam o programie odtworzenia licznej i samodzielnej populacji rysi na Pomorzu Zachodnim. Na pewno nie zabraknie ciekawostek o żubrach ;)

Agnieszka Lichnerowicz

Dziennikarka Radia TOK FM, gdzie prowadzi programy Światopodgląd i Wieczorem. Pracuje też jako reporterka, relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej). W latach 2013-14 była na Majdanie, Krymie i Donbasie. Prowadziła też warsztaty dziennikarskie w przechodzącej transformację Mjanmie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza, a obecnie w Collegium Civitas. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej.

Jacek Gawroński

Instruktor "kąpieli leśnych" i japońskiej techniki Shinrin Yoku. Zabierze Państwa w niedzielne przedpołudnie na spokojny spacer po lesie w tempie żółwia i koszykiem pełnym specjałów, opowiadając o przy tym, ile dobrego ma dla nas Las.